Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

niedziela, 3 stycznia 2010

Sprawozdanie finansowe - (nie)potrzebny dodatek

Witaj w moim blogu, na którym poruszam zagadnienia finansowe, dzięki poznaniu których zarobisz więcej na swoich inwestycjach giełdowych. Obejrzyj najpierw krótki film, w którym odpowiadam na pytanie:

Po co wykorzystywać sprawozdania finansowe w inwestycjach giełdowych?

Obejrzyj ten klip w serwisie YouTube.com.

Sprawozdanie finansowe jest potrzebne by móc prawidłowo ocenić kondycję finansową spółki giełdowej i zarabiać na swojej inwestycji. Tylko czym jest inwestowanie? Istnieje wiele definicji inwestowania, z których najpopularniejszą jest ta definicja - inwestowanie do wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji w nadziei uzyskania korzyści w przyszłości. Jest to definicja bardzo szeroka i obejmuje swoim zakresem nie tylko inwestycje finansowe. Według powyższej definicji inwestycją będzie na przykład nauka języka obcego lub kupno samochodu. Nie o to nam jednak tutaj chodzi.

Moja definicja inwestowania:
Inwestowanie to umiejętność robienia pieniędzy za pomocą pieniądzy bez wykorzystania hazardu, biznesu oraz działalności twórczej.

Biznes nie jest inwestowaniem ponieważ nie wymaga pieniędzy by można było generować za jego pośrednictwem pieniądze. Dotyczy to również zajęć biznesowopodobnych na przykład sprzedaży za pośrednictwem programów partnerskich. Hazard nie ma nic wspólnego z inwestowaniem, bo zależy w dużej mierze od szczęścia, jest to zajęcie o dużym stopniu niepewności. Działalność twórcza, którą sam się zajmuję pisząc książki o inwestowaniu też nie jest inwestowaniem, ponieważ nie muszę mieć pieniędzy by napisać i wydać książkę. Inwestycje giełdowe są jak najbardziej dzialalnością inwestycyjną, ponieważ można dzięki nim robić pieniądze za pomocą pieniędzy. Inwestycje giełdowe nie są zajęciem hazardowym w odróżnieniu od spekulacji:
  • dla inwestora liczy się spółka, a nie tylko jej akcje,
  • dla spekulanta liczą się głównie akcje i nie zważa on uwagi na spółkę za nimi stojącą.
Inwestor będzie się angażował w inwestycję tylko wtedy gdy będzie wiedział, że na niej zarobi więcej niż wyniesie ponoszone przez niego ryzyko. Spekulant zaangażuje się w transakcję nawet wtedy gdy będzie świadomy dużych strat, które będzie mógł ponieść.Nie zachęcam Cię do spekulacji tylko do inwestowania, z kilku powodów:
  • inwestowanie jest prostsze,
  • spekulacja zjada dużo nerwów,
  • spekulacja wymaga dużej ilości czasu, inwestowanie bez porównania jest mniej absorbujące,
  • zarobki inwestycyjne stanowią 80% zysków, na wygenerowanie, których poświęcisz tylko 20% swojego czasu.
Zanim zaczniesz inwestować, zapoznaj się z poniższymi postami, by uniknąć w przyszłości strat finansowych:

ABC sprawozdań finansowych i ich analizy:

Co warto wiedzieć zanim rozpocznie się inwestycje giełdowe?
Wiesz już coś na temat inwestowania? Zajrzyj tutaj:
Zachęcam Cię również do wzięcia udziału w moim darmowym kursie e-mailowym, pt. Cała prawda o spółkach z GPW, czyli analiza finansowa dla leniwych. Tutaj wyjaśniłem, do czego przydadzą Ci się wskaźniki finansowe i dlaczego powinieneś ich używać.

Wszelkie sugestie co do zawartości bloga i treści postów są mile widziane, zamieść po prostu komentarz do tego posta i wypowiedz się w nim. Życzę udanej lektury bloga oraz zachęcam do zasubksrybowania mojego kanału RSS.
Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam.przeczytalem ksiazke na temat inwestowania skoncentrowanego dwukrotnie.Sa w niej cenne uwagi i spostrzezenia na temat analizy fundamentalnej.Jednakze jedna rzecz uderzyla mnie czytajac po raz drugi.Mianowicie ksiazka nawiazuje (i bardzo slusznie) do stylu inwestowania Warrena Buffeta,jakkolwiek autor pod koniec wlasciwie odcina sie od tego modelu inwestowania uznajac go za zbyt wolny na te czasy i w zasadzie dezawuujac legendarnego inwestora z Omaha.wydaje mi sie,iz jest to powazna wada tej pozycji,gdyz tytul nawiazuje do fantastycznych osiagniec Buffeta,sugerujac ze nalezy go wlasnie nasladowac-"I TY mozesz zostac Warrenem Buffetem"mowi w tytule autor,po czym odcina sie od jego strategii proponujac swoja.Sprawdzilem spolki w ktore autor inwestowal i wyraznie widac,ze nie byly to trafne wybory.zabraklo zatem autorowi konsekwencji,czyli tej bardzo istotnej cechy,ktora przez dekady uczynila z Buffeta wyrocznie w kwestii inwestowania.
Pozdrawiam Bartek

Unknown pisze...

Business loans or personal loan within 2-3 working days with convenient rates.Apply today. Email: lendingcashhelpdesk@gmail.com
Blog:https://capitallendingfince.blogspot.com/
================================================
Pożyczki biznesowe lub osobiste w ciągu 2-3 dni roboczych z dogodnymi stawkami. Złóż wniosek już dziś. E-mail: lendingcashhelpdesk@gmail.com