Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

wtorek, 27 września 2011

Sunex S.A. - spółka z mojego sąsiedztwa na New Connect

Dnia 29 września, czyli już za dwa dni, na rynku New Connect zadebiutuje spółka Sunex S.A., produkująca kolektory słoneczne. Jest to spółka, która swoją siedzibę posiada w mieście, w którym mieszkam - w Raciborzu. Jak na ironię dość często przejeżdżam koło jej siedziby i nigdy nie pomyślałbym, że w Raciborzu znajduje się podmiot, który jest określany mianem wiodącego producenta kolektorów słonecznych w Europie :).

 

Przejrzałem pobieżnie dokument informacyjny spółki, a szczególnie jej sprawozdanie finansowe i na chwilę obecną mogę wyciągnąć kilka wniosków:
  • spółka w roku 2010 dokonała przejęcia innego podmiotu stąd znaczny przyrost wartości niematerialnych i prawnych (wzrost w pozycji wartość firmy o 4 mln zł),
  • w roku 2010 znacząco przyrósł majątek trwały w skutek zwiększonych inwestycji spółki,
  • rentowność kapitału własnego ROE wynosiła 28,97% w roku 2009 oraz 1,14% w roku 2010,
  • rentowność sprzedaży, operacyjna oraz zysku netto kształtowały się w latach 2009 i 2010 następująco: 8,65%; 10,85%; 3,62% oraz 2,43%; 3,47%; 0,96%. Spadek rentowności, zarówno ROE jak i rentowności wynikowych został spowodowany znacznym przyrostem kapitału własnego, spadkiem przychodów ze sprzedaży, którego dynamika była większa niż spadku kosztów operacyjnych.
Spółka jest ciekawa z powodu branży, w której działa, choć jej kondycja finansowa nie jest oszałamiająca. Zajmę się tą spółką w wolnych chwilach pomiędzy analizowaniem sprawozdań finansowych spółek, które chcieliście bym przeanalizował. Ciekawe będzie porównanie spółki Sunex ze spółka Photon Energy. Aż jestem ciekawy wniosków płynących z tej analizy.
PS. Analiza spółki PKM Duda w toku :).

Brak komentarzy: