Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

niedziela, 8 stycznia 2012

Dlaczego trzymam akcje Serenity?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie świetnie wpasowuje się w obecne realia oraz wydarzenia, które miały miejsce w spółce Serenity. W poprzednim poście jeden z czytelników poradził mi, żebym sprzedawał akcje, które posiadam oraz bym ciął straty, pomimo tego, że są to straty papierowe. Komentarz ten zainspirował mnie do napisania tego postu, ponieważ nie chcę być postrzegany jako osoba niespójna, pisząca jedno w swoich książkach i tutaj, a robiąca coś zupełnie innego w praktyce. Pokażę też serię komunikatów giełdowych Serenity z roku 2009 oraz komunikat z roku 2011, z których wynikają pewne ważne wnioski.


Oddzielmy najpierw fakty od domysłów. Co na pewno wiemy na temat Serenity oraz jej bieżącej sytuacji? Spójrzmy:
  • Serenity objęła akcje Balticonu celem podwyższenia kapitalizacji tej spółki na debiucie na rynku New Connect,
  • Nastąpiła zmiana głównego akcjonariusza, który z uwagi na krótki czas istnienia jest podmiotem budzącym pewne wątpliwości,
  • Serenity nie buduje domu opieki w Straszynie, co wynika zarówno z braku stosownego komunikatu w tym zakresie oraz z informacji, które uzyskałem od pani sołtys tej wsi.
Spróbuję teraz ocenić potencjalne skutki powyższych zdarzeń:Objęcie akcji Balticonu nie było zagraniem zbyt przejrzystym, ale przyniosło spółce najprawdopodobniej zysk na tej transakcji – można sądzić, że spółka pozbyła się akcji Balticonu podczas jej debiutu  na rynku New Connect
  • Nowy akcjonariusz jest moim zdaniem średnio wiarygodny, ale….być może posiada zasoby, które pomogą Serenity w rozwoju działalności; dopóki nie pojawi się oficjalne stanowisko spółki w sprawie powodu zmiany struktury akcjonariatu, nie będziemy wiedzieć jaką potencjalną wartość dodaną może ten akcjonariusz wnieść .
Teraz najważniejsze:

Czy spółka w ogóle buduje swoje domy opieki dla seniorów?

Na razie nie, jeszcze nie - przemawiają za tym pewne konkretne fakty. Zacznę jednak od początku. Przeglądając archiwalne komunikaty giełdowe Serenity dowiedziałem się, że spółka nie uzyskała pierwotnie zgody Giełdy Papierów Wartościowych na wprowadzenie swoich akcji do publicznego obrotu. Powodem na który powołała się Giełda był brak wystarczającego finansowania oraz oddalone w czasie w stosunku do debiutu spółki, generowanie pierwszych przychodów.  Giełda powiedziała tak: „albo pozyskacie źródło finansowania, albo nici z waszego debiutu”. W związku z tym  spółka postanowiła przyspieszyć otwarcie swoich placówek rehabilitacyjnych, które i tak by powstały, jednak nieco później. Takie działanie zyskało aprobatę Giełdy.

Już w roku 2009 Serenity planowała budowę domu opieki w Straszynie i nawet przyjęła ofertę na budowę tej placówki od wykonawcy. Wyrażenie sprzeciwu przez Giełdę sprawiło, że spółka musiała zrezygnować czasowo z realizacji swoich sztandarowych inwestycji, do połowy roku 2012, jak wynikało ze stosownego komunikatu. Z innego komunikatu wynika, że Serenity nabyła grunt pod budowę domu opieki dla seniora w miejscowości Gołyń koło Warszawy. Jeżeli Serenity oświadcza w mediach, że posiada atrakcyjne grunty pod swoje domy opieki, m.in. w Rawie Mazowieckiej, to chodzi właśnie o Gołyń :).

Obecnie, spółka prawdopodobnie jeszcze niczego nie buduje, ponieważ musiałaby opublikować stosowne komunikaty giełdowe na ten temat. Taki stan rzeczy wynika również choćby z początkowego komunikatu spółki z roku 2009:” Zgodnie z założeniami realizacja podstawowego zamierzenia, to jest budowy sieci domów opieki dla osób w podeszłym wieku, zostanie odłożona w czasie na okres do połowy roku 2012.” Tak jak podejrzewałem, upublicznienie spółki Serenity Nieruchomości będzie postawieniem kropki nad i w zakresie potrzeb kapitałowych spółki, po czym najprawdopodobniej rozpoczną się określone procesy inwestycyjne. Jedno, co można mieć Serenity za złe, to niepublikowanie w sprawozdaniach kwartalnych wyczerpujących informacji w zakresie swojego core biznesu, ponieważ uniknęlibyśmy różnego rodzaju niedopowiedzeń. Czekam oczywiście na jakieś dane, z których będzie wynikało jak nowy akcjonariusz Serenity zamierza przyczynić się do wzrostu jej wartości.

Dlaczego trzymam akcje Serenity?

Odpowiedź jest prosta – bo to się opłaci. Jeśli ktoś z Was, drodzy czytelnicy, również posiada akcje Serenity i zaczął się zastanawiać, czy spółka czasem nie próbuje nikogo oszukać, mogę dziś powiedzieć, że z 99% prawdopodobieństwem, nie. Jak wobec tego postrzegać obecną cenę akcji tej spółki? Czy warto teraz kupować jej akcje? Myślę, że tak, chociaż jeśli miałbym dzisiaj podejmować decyzję inwestycyjną, to poczekałbym do rozpoczęcia budowy choćby jednego domu opieki dla seniora.

Jak teraz postrzegacie sytuację spółki? Komentarze mile widziane.

PS. Jeśli chcesz nauczyć się, podobnie jak ja, jak pozyskiwać informacje z niestadardowych źródeł na temat swoich inwestycji, zajrzyj tutaj.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

33 komentarze:

Tobiasz Maliński pisze...

Jako potwierdzenie posiadania przez Sernity gruntu w Gołyniu, załączam link do księgi wieczystej tego gruntu:
http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

PS. Jest to nieruchomość rolna niezabudowana, więc prawdopodobnie będzie ją trzeba jeszcze odrolnić :)

Tobiasz Maliński pisze...

Pojawiłą się kolejna informacja, która pokrywa się z moim dotychczasowym "śledztwem" - właśnie otrzymałem telefon od pani pracującej w starostwie powiatowym w Pruszczu Gdańskim, która sprawdziła dla mnie czy w Straszynie wydano pozwolenie na budowę domu dla seniorów od roku 2003 - nie wydano. Jedynym domem opieki, który funkcjonuje w tamtym obszarze jest dom w Rotmance.

Łącząc tą informację ze stanem nieruchomości w Gołyniu mogę śmiało powiedzieć, że spółka dopiero rozpocznie budowę domów starości po upublicznieniu spółki Serenity Nieruchomości :).

Anonimowy pisze...

A jeśli Pan Smoleń sprzeda wszystkie akcje na rynku?

Po co przesunęli akcję na spółkę na Cyprze? Aby wywalać bez podatku?

Tobiasz Maliński pisze...

Nie wiadomo co zrobi pan Smoleń, ale jeśli kupił akcje to raczej wątpię, żeby chciał się ich pozbywać w krótkim czasie. Poza tym, to jest tak dużo pakiet, że badziej opłacalne byłoby jego sprzedanie poza rynkiem. Podobne obawy krążyły wokół prezesa Nalepy - rozmawiałem z ludźmi, którzy się zastanawiali, a co będzie jeśli Nalepa zacznie sypać akcjami na rynku.... - nic takiego się nie stało.

Spółki na Cyprze zakłada się z powodu optymalizacji podatkowej - do roku 2012 istniała w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską, a Cyprem klauzula tax sparing, która umożliwiała odliczenie podatku od dywidendy w Polsce w wysokości 10%, który był podatkiem do zapłaty. Fizycznie nie trzeba było go płacić na Cyprze, żeby można było go odliczyć w Polsce. Ministerstwo Finansów zmieniło zapis ww. umowy, a zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2012. Tak czy siak, spółka cypryjska przynosiła dotąd korzyści tylko w momencie wypłaty dywidendy osobie fizycznej, będącej akcjonariuszem takiej spółki. Na Cyprze obrót papierami wartościowymi notowanymi za granicą względem Cypru jest w ogóle zwolniony z opodatkowania. Nic dziwnego, że wielu inwestorów (m.in. Solorz-Żak) zakładają spółki w krajach o korzystniejszych warunkach podatkowych :).

Anonimowy pisze...

A jeśli pan Smoleń kupił akcje po 1 gr? To ma na ten czas i tak zysk 600%

Anonimowy pisze...

Dzień dobry,
A ja mam dwa pytania trochę z innej beczki.
Czy Autor bloga albo któryś z Czytelników mogliby mi pomóc:
1. Gdzie można sprawdzić oferty sprzedaży/nabycia obligacji? Wiem, że rynek Catalyst jest mało płynny, ale nie wiem skąd wziąć informacje o tamtejszych ofertach na rynku wtórnym?

2. Czy ktoś może mi powiedzieć co się działo ze spółką Mennicą Polską S.A. w maju 2011r., że akcje spadły natychmiast ze 116 zł do 11 zł?

Z góry dziękuję za pomoc.

Tobiasz Maliński pisze...

Załóżmy, że Smoleń Piotr kupił akcje od Piotra Nalepy po wartości nominalnej - 1 gr - jaki więc interes w sprzedawaniu tych akcji miałby Nalepa? Musiał je sprzedać drożej - za co najmniej 2 grosze od akcji, żeby mu się ten deal opłacał.


Notowania obligacji na rynku Catalyst można sprawdzić na stronie www.gpwcatalyst.pl. W górnym menu znajdują się poszczególne rodzjaje obligacji - korporacyjne, skarbowe, komunalne itd. Tak wyglądają notowania dla obligacji korporacyjnych:
http://gpwcatalyst.pl/notowania_obligacji_korporacyjnych

Cena obligacji na rynku wtórnym znajduje się w kolumnie "ostatni kurs", jednak jest to cena średnia. Ceny kupna i sprzedaży nie zobaczysz z poziomu strony www rynku Catalyst, one będą widoczne w arkuszu transakcyjnym biura maklerskiego. Jeśli chcesz to mogę zrobić Ci filmik instruktażowy, jak sprawdzić notowania obligacji :). Tak chyba będzie prościej.

Mennica dokonała w maju splitu:
http://gielda.onet.pl/mennica-ustalenie-przez-zarzad-kdpw-dnia-podzialu-akcji-emitenta,18886,59910,komunikaty-detal

Każdą akcję o wartości nominalnej 10 zł zamieniła na 10 akcji o wartości 1 zł każda. W związku z tym w obrocie nagle pojawiło się 10 razy więcej akcji, stąd tak nagły spadek kursu.

Arnua(male) pisze...

Polecam lekturę na forum bankiera- temat
"Czy ktoś coś wie o Nordstone limited co kupił 219 mln. akcji"

http://www.bankier.pl/forum/pokaz_tresc.html?thread_id=2472588&strona=1

W skrócie- Spółka Nordstone i Pan Smoleń to słupy Karkosika, i świadczy o tym choćby adres siedziby firmy. Szczegóły w temacie pod linkiem.

Jestem załadowany po uszy za 31gr i martwi mnie aktualna sytuacja...

Tobiasz Maliński pisze...

Ogólnie nie polecam tego co mówią na forach dyskusyjnych, bo najczęściej są to plotki. W tym przypadku moją uwagę przykuł adres spółek mLife i Markom Invest - ten sam. Oznacza to rzeczywiście, że za wszystkim stoi Karkosik. Dopóki Serenity nie wystosuje oficjalnego komunikatu w tej sprawie, będziemy się mogli tylko domyślać.

Najbardziej zaskakują mnie komentarze ludzi, którzy twierdzą, że z ulgą przyjęli wiadomość, że biznes przejmuje Karkosik bo Nalepa i Bylina niewiele zrobili. Proszę zauważyć, że Serenity w 3 lata zbudowała biznes dosłownie z niczego, który obecnie po wartości księgowej jest warty 21 mln zł. Większość ludzi nie potrafi spłacić kredytu hipotecznego, nie wspominając już o zebraniu milionowych sum na inwestycje.

Ja czekam na upublicznienie Serenity Nieruchomości oraz odpalenie drugiej placówki rehabilitacyjnej :).

Anonimowy pisze...

Dziękuję za odpowiedzi dotyczące Mennicy i obligacji.
Będę czekał na filmik :)

Anonimowy pisze...

Witam,
mam w tej chwili stosunkowo nieduże zaangażowanie finansowe w akcje spółki, średnia jaką posiadam to 0,16, warto dokupować i uśredniać cenę czy raczej przeczekać do jakiegoś info potwierdzającego obecny stan rzeczy.

Anonimowy pisze...

Tobiasz, napisałeś w poprzednich postach że jest to dość nowatorska dziedzina i może przynieść znaczne zyski bądź zarobek. Czy masz na myśli dywidendę (myślę tu o przyszłości) czy raczej chodzi o to że kurs akcji po ukończeniu budowy nowych placówek i znacznych zyskach spółki poszybuje w jakimś tam przedziale czasu.

Ponadto pisałeś też że jest to inwestycja dla cierpliwych, ile wg Ciebie może to potrwać 2-3 lata?

Napisz jeszcze twój punkt widzenia odnośnie kursu obecnego, nie jest tajemnicą że ktoś cały czas blokuje go - jak myślisz - chce wykupić znaczne ilości akcji czy pozbyć się na obecnym poziomie?

Tobiasz Maliński pisze...

Filmik pojawi się jeszcze w tym tygodniu :).

Nie kupowałbym teraz akcji Serenity, choć cena jest bardzo ale to bardzo niska. Poczekałbym na debiut Serenity Nieruchomości i konkretniejsze plany w zakresie budowy domów dla seniora.

Spółka twierdziła w swoich archiwalnych komunikatach giełdowych, że do 2015 roku chce mieć 5 albo 6 domów opieki. Jeśli budowa ich wszystkich ruszy za jednym razem w tym roku, to rzeczywiście w perspektywie 3 lat core biznes się rozkręci.

Znalazłem też informację, że w roku 2020 spółka ma być warta 400 mln zł i ma obsługiwać ponad 20 domów opieki w całej Polsce. Zobaczymy.

Ten rok jest dość przełomowy dla spółki. Poprzedni był przełomowy z powodu uzyskania pierwszych zysków z działalności rehabilitacyjnej. Najbliższym wydarzeniem ma być teraz debiut Serenity Nieruchomości, potem uruchomienie drugiej placówki rehabilitacyjnej, a potem rozpoczęcie budowy domów dla seniora :).

Tobiasz Maliński pisze...

Apropos kursu akcji Serenity - kurs się buja przy bardzo małych obrotach, nikt go raczej nie zbija, choć wszystko jest możliwe. Moim zdaniem grube ryby jeśli chcą handlować akcjami to zrobią to poza rynkiem, a na razie chyba nie ma zainteresowania akcjami Serenity na New Connect :)

Anonimowy pisze...

A jak myślisz czy Allianz ma jeszcze swoje akcje?

Anonimowy pisze...

Nalepa i Bylina to zwykli Oszuści ,jakich wielu na New connect.
Oni od początku byli nastawieni tylko na zarobek ze sprzedaży obejmowanych po... 1 groszu sic !!! nic nie wartych akcji .
Wyecinili sobie spółkę , która nic nie robi na... 100 milionów !!! złotych.
ONI NIC NIE BUDUJĄ.
i budować nic nie zamierzają.

Tobiasz Maliński pisze...

Oficjalnym akcjonariusze jest Smoleń:
http://www.gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap.pl&_PageID=2&_OID=20&_Lang=pl&_ISIN=PLSRNIT00018&_SOID=23&_CheckSum=-1636738886

Trudno powiedzieć czy Allianz ma swoje akcje, ale jeśli nabywali je po 0,45 zł to raczej nie będzie im zależało na wychodzeniu ze stratą :).

Anonimowy pisze...

Allianz pewnie tak samo jak inni kupili swoje akcje za parę groszy i nie było to prawie na pewno 45gr.

Liczyłeś ile jest akcji w arkuszu na S? Oczywiście nie licząc ukrytej sprzedaży.
Czemu jest tak dużo akcji na sprzedaż?

Czemu Pan Smoleń się nie wypowiada na temat spółki?

Tobiasz Maliński pisze...

Nie wiem za ile kupił akcje Allianz, będzie to można zweryfikować po opublikowaniu sprawozdania finansowego Allianz TFI za rok 2011.

Podaję przykłady komunikatów, w których spółka informowała o nabyciu jej akcji przez inwestorów właśnie po cenie 0,45zł:

http://newconnect.pl/index.php?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=SRT&id=12295&id_tr=1

http://newconnect.pl/index.php?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=SRT&id=12592&id_tr=1

http://newconnect.pl/index.php?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=SRT&id=13194&id_tr=1

Anonimowy pisze...

A te akcje za 45gr to nie balticon kupił?

Anonimowy pisze...

Co myślisz o dzisiejszych spadkach?
Słupy będą wywalać aż do grosza?

Tobiasz Maliński pisze...

Nie wiadomo po ile kupił Balticon. Przytoczone komunikaty nie odnoszą się do Balticonu, ponieważ do Serenity wpłynęła wtedy realna gotówka. Balticon za akcje Serenity zapłacił swoimi akcjami, transakcja odbyła się w zasadzie bezgotówkowo, tylko na poziomie ksiąg rachunkowych.

Nie wiem co jest przyczyną spadków na New Connect. Jedno co mogę powiedzieć to, że chyba komuś puściły nerwy - 300 tys. zł obrotu to całkiem sporo jak na ten rynek, ale mało jak na Serenity.

Mam takie a nie inne podejście do inwestowania i nie śledzę kursu akcji, tylko sytuacje w spółach :).

Anonimowy pisze...

Tobiasz piszesz że nie śledzisz kursu akcji tylko sytuację w spółce, czyli Ty bierzesz pod uwagę zysk (ewentualny) tylko i wyłącznie z dywidendy? Bo biorąc pod uwagę powyżej to co napisałeś to zysku z różnicy ceny akcji nie - chyba dobrze zrozumiałem.
Pytam bo kiedyś w maju czy czerwcu 2011 przeglądałem twoje wypowiedzi na temat Serenity (poświęciłeś kilkunastominutową wypowiedź i analizę) i tam wypowiadałeś się "że akcje Serenity dadzą zarobić"
Mógłbyś to skomentować?
Oczywiście to co się dzieje z kursem to nie oszukujmy się jest to "sterowane" ale czy brałeś pod uwagę tylko zysk z dywidendy?

Tobiasz Maliński pisze...

Chyba się nie rozumiemy do końca. Nie chodzi o to, że nie chcę zarabiać na wzroście kursu akcji, tylko na dywidendzie. Tak na prawdę jeśli spółka wie jak inwestować wypracowane zyski to niech lepiej dywidendy nie wypłaca tylko reinwestuje pieniądze.

Chodzi o to, że nie śledzę na bieżąco notowań giełdowych. Sprawdzam je w dłuższych okresach czasu, np. raz na kwartał, albo przy okazji wystąpienia jakiegoś ważnego wydarzenia w spółkach. Po włączeniu komputera nie pędzę od razu na strony z notowaniami akcji i nie sprawdzam ich ceny, bo nie ma to sensu moim zdaniem.

O to tutaj chodzi :).

Anonimowy pisze...

Szanowny kolego Widzę że zdecydowanie szybciej zdobywasz informacje niż Ja w związku z czym może zainteresuje Cię ta wypowiedź z jednego z forum...:

Może to głupie pytanie - ale co to jest za spółka S2 z o.o. (KRS 0000391411)?
Należy do Serenity Rehabilitacja; prezesem jest Bylina (wcześniej Nalepa); podniesiono jej kapitał (aportem) o 5 mln; Co ta spółka robi? Co to za aport z SR? Ktoś wie coś więcej?

Wiesz coś na ten temat? Jeśli tak yo proszę napisz jeśli nie to daj znać czy będziesz próbował się dowiedzieć a potem opisać.

Tobiasz Maliński pisze...

Witaj,
ciekawa sprawa, adres spółki S2 pokrywa się z adresem siedziby Serenity - Szafrania 10, Gdańsk.
Wystarczy tutaj kupić raport spółki, żeby dowiedzieć się czegoś więcej:
http://www.krs-online.com.pl/s-2-sp-z-o-o-krs-698592.html

Niewykluczone, że kupię ten raport ;)

Anonimowy pisze...

Niestety tam nie wyczytamy co jest w aporcie... Jeśli ziemia i gotówka to prawdopodobnie mamy początek serenity nieruchomości... Równie dobrze niestety może to być "know-how" za 5 mln.

Tobiasz Maliński pisze...

No racja, bo w tych raportach nie ma zestawienia zmian w kapitale własnym. Proponuję po prostu poczekać na debiut Serenity Nieruchomości, który powinien już za nie długo się odbyć, wtedy rozwieje się większość naszych wątpliwości :).

Anonimowy pisze...

EKD 65.12 ......nie wiem co o tym sądzić.. własność SERENITY REHABILITACJA SP. Z O.O. 100%

Anonimowy pisze...

Zbliża się połowa czerwca 2013r. a o Serenity nic nie wiadomo.Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć ,że wszyscy straciliśmy na tej spółce.

Anonimowy pisze...

Witam,

Chcę się dowiedzieć czy istnieje jakaklowiek możliwość zbycia akcji spółki serenity sa. Cena nie gra roli. Chcę móc wykazać straty na tym walorze.

Będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam

Tobiasz Maliński pisze...

Musiałbyś znaleźć kogoś kto je od Ciebie kupi poza giełdą. Potem trzeba byłoby zawrzeć umowę kupna/sprzedaży w formie aktu notarialnego i przeksięgować papiery wartościowe na rachunek nabywcy.

Anonimowy pisze...

No chłopaki, piszcie ile w sumie popłyneliście na tych akcjach.