Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

sobota, 21 stycznia 2012

Grupa kapitałowa Serenity S.A.

Od pewnego czasu nie ma sensu mówić o Serenity S.A. jako o pojedynczej spółce, ponieważ w rzeczywistości jest to powiększająca się grupa kapitałowa. W komentarzach do postu Dlaczego Trzymam akcje Serenity pojawiają się wciąż nowe wypowiedzi. Z najnowszej wypowiedzi wynika, że Serenity Rehabilitacja posiada spółkę w 100% zależną od siebie - S2 sp. z o.o. Prezesem spółki jest Marek Bylina, spółka posiada kapitał o wartości 5 006  tys. zł, żadnych pracowników i praktycznie żadnych operacji finansowych. Zastanawiałem się po co ta spółka w ogóle istnieje i nagle mnie oświeciło - to może być spółka celowa.


Zanim omówię swoje przypuszczenia, które mogą okazać się całkiem realne, pokażę jak wygląda struktura grupy kapitałowej Serenity S.A. łącznie z najbardziej liczącymi się akcjonariuszami:


Struktura grupy kapitałowej Serenity S.A. na podstawie dostępnych danych giełdowych  oraz własnych poszukiwań.

Mamy zatem trzech głównych akcjonariuszy:
Do spółek zależnych Serenity S.A. należy spółka Serenity Rehabilitacja oraz Serenity Nieruchomości. Dlaczego Serenity S.A. rozdzieliło te dwa rodzaje działalności? Ze względów podatkowych. Dzialalność rehabilitacyjna jest zwolniona z podatku VAT, więc jeśli byłaby prowadzona łącznie z działalnością budowlaną spółka nie mogłaby odliczać wogóle VATu od nabywanych materiałów. Jeśli usługi rehabilitacyjne byłyby opodatkowane zerową stawką VAT, można byłoby dokonywać odliczeń. Takie mamy prawo podatkowe w Polsce stąd taka, a nie inna struktura grupy kapitałowej Serenity.

Skąd jednak wzięła się spółka S2 sp. z o.o.? Podejrzewam, że jest to spółka celowa, która będzie w przyszłości bezpośrednio obsługiwać placówki rehabilitacyjne. Prawdopodobne są dwa warianty - jedna spółka celowa będzie obsługiwała hurtowo wszystkie placówki lub każda spółka celowa będzie obsługiwała jedną palcówkę. Dywidendy wypłacane przez spółki celowe otrzyma Serenity Rehabilitacja, a w ostatecznym rozrachunku Serenity S.A. Podejrzewam, że domy seniora również mogą być budowane przez spółki celowe, dlatego uwzględniłem je na powyższym rysunku. Podobnie jak w przypadku działalności rehabilitacyjnej - każdy dom seniora może być budowany i obsługiwany przez odrębną spółkę celową lub jedna spółka celowa może obsługiwać wszystkie domy. Istnieją jeszcze inne kombinacje, tzn. każda spółka celowa będzie obsługiwała na przykład po dwamy domy seniora. Skąd się jednak wziął kapitał w spółce S2 sp. z o.o.? Podejrzewam, że aktywa rehabilitacyjne Serenity Rehabilitacja zostały wniesione aportem do spółki S2 sp. z o.o.

Zaznaczam, że powyższe wnioski są moimi przypuszczeniami, które nie zostały jeszcze potwierdzone oficjalnym stanowiskiem spółki. 14 lutego ma ukazać się raport kwartalny Serenity S.A., więc być może w nim pojawią się jakieś bardziej szczegółowe informacje.

Za informacje dotyczące spółki S2 sp. z o.o., dziękuję Grzegorzowi - czytelnikowi tego bloga :)


PS. Jeśli chcesz nauczyć się, podobnie jak ja, jak pozyskiwać informacje z niestadardowych źródeł na temat swoich inwestycji, zajrzyj tutaj.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

4 komentarze:

Tobiasz Maliński pisze...

Zapomniałem wspomnieć w poście o jednym - dopóki spółka nie przeniesie się na rynek główny nie będzie musiała sporządzać sprawozdań skonsolidowanych więc nie będzie wiadomo co dokładnie dzieje się w całej grupie kapitałowej, a nie tylko w spółkach dominujących (serenity, serenity rehabilitacja oraz serenity nieruchomosci - która już za nie długo ma się upublicznić)

Anonimowy pisze...

chyba dużo popłynąłeś na tym, skoro tak zachwalasz tego groszowego gniota

Tobiasz Maliński pisze...

W którym miejscu w tym poście go zachwalam? Po prostu podsumowuję wszystkie informacje, które udało mi się zebrać :) i będę to robił dalej, nie namawiam nikogo do kupowania akcji żadnej spółki.

Anonimowy pisze...

Z tego co widać to SERENITY jest jedną niewiadomą. Firma ,która się rozwija a nie kombinuje nie działa jak cichociemna. Widocznie nie ma żadnych sukcesów skoro się tak zachowuje,tym bardziej,że spółki giełdowe do utrzymania kursu na GPW powinna sie pochwalić sukcesami,ale widocznie ich nie ma i dlatego na GPW wygląda jak wygląda -już jest na dnie.