Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

piątek, 13 stycznia 2012

Jak sprawdzić notowania obligacji komunalnych na rynku Catalyst?

Rynek obligacji Catalyst jest rynkiem wciąż mało płynnym. Pojawia się na nim coraz więcej różnego rodzaju emitentów, którym warto się przyglądać pod kątem emitowanych przez nich obligacji. Stworzyłem ten klip, aby pokazać różnice między notowaniami akcji oraz obligacji, jako efekt inspiracji przez jednego z czytelników tego bloga.

Poruszane zagadnienia w klipie:
  • notowania akcji, a notowania obligacji
  • jak odczytywać notowania obligacji?
  • po co uwzględniać odsetki skumulowane?
  • notowania obligacji korporacyjnych, komunalnych, listów zastawnych oraz obligacji banków spółdzielczych

Oberzyj ten klip w serwisie YouTube.com
Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

7 komentarzy:

Sebastian Cezary pisze...

Nadal masz problem z trzaskami w tle, gdy mówisz jest jeszcze znośnie, jednak przeszkadza to w odbiorze. Sam klip całkiem fajny, tylko jak z wszystkim zabawy jest sporo aby się pchać w jeszcze jeden sposób lokowania środków.

Tobiasz Maliński pisze...

Chyba musiałbym wymienić mikrofon, albo zainwestować w jakiś konkretniejsze sprzęt studyjny :).

Kupowanie obligacji wiąże się w zasadzie też z analizowaniem spółek, tylko trzeba przyłożyć większą wagę do zadłużenia i wypłacalności. Catalyst jest póki co za mało płynny.

Anonimowy pisze...

Witam,

Dlaczego Pan powiedział, że bardziej opłacalne jest kupno obligacji jeśli ich cena wraz z odsetkami skumulowanymi jest niższa niż wartość nominalna?

Tobiasz Maliński pisze...

Wykup obligacji zawsze odbywa się po wartości nominalnej. Jeśli więc inwestor kupi na rynku wtórnym obligacje poniżej wartości nominalnej to przy wykupie zarobi dodatkowo na różnicy cen :)

Anonimowy pisze...

Hmm... No, ale czy to nie jest tak, że nawet jak ktoś kupi obligacje przy bardzo wysokim poziomie odsetek skumulowanych (czyli zaraz przed wypłatą odsetek), to i tak za chwilę te odsetki zostaną mu wypłacone i w efekcie wyjdzie na to samo jak by kupił obligacje bez odsetek skumulowanych (tuż po wypłacie odsetek)?

Anonimowy pisze...

Szkoda, że nie raczył mi Pan udzielić odpowiedzi.

Tobiasz Maliński pisze...

Rzeczywiście tak jest, ale jeśli nabywamy obligacje z dyskontem to przy samym wykupie obligacji notujemy dodatkowy zysk :).