Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

czwartek, 12 stycznia 2012

Jak wypełnić PIT 38? Instrukcja obsługi formularza :)

Coroczna konieczność złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT 38 przypomina inwestorowi, że również po zyski giełdowe Skarb Państwa wyciąga swoje ręce. Konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych jest przykra (to w końcu prawie 1/5 wygenerowanego dochodu giełdowego), lecz konieczna. W tym poście pokażę jak wypełnić PIT 38. Wykorzystam do tego celu klip, który zamieściłem w marcu 2011 roku, w serwisie Zaradni.pl, a który zdobył uznanie użytkowników tego portalu. Z tego powodu postanowiłem zamieścić go w blogu, żeby początkujący użytkownicy dowiedzieli się porządnie, jak wypełniać formularz podatkowy PIT 38.

Poruszane zagadnienia w nagraniu:
  • co tak dokładnie jest opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych?,
  • PIT 8C podstawą do rozliczenia podatku,
  • koszty uzyskania przychodu, czym są?,
  • elementy, które należy przepisać do PITu 38 z PITu 8C,
  • straciłeś? Możesz pewną część straty zaliczyć w koszty,
  • obliczenie zobowiązania podatkowego.


Obejrzyj klip w serwisie YouTube.com


PS. Jeśli chcesz nauczyć się, podobnie jak ja, jak pozyskiwać informacje z niestadardowych źródeł na temat swoich inwestycji, zajrzyj tutaj.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

4 komentarze:

Sebastian Cezary pisze...

Dobrym uzupełnieniem tego wpisy byłoby podanie informacji co robić aby w jak największym stopniu wykorzystać straty do zmniejszania podatku. Czasem bowiem mamy akcje które spadły ale trzymają się kursu niższego o np. 20%, część takich akcji możemy trzymać do następnego roku o ile liczymy na zyski :)

Tobiasz Maliński pisze...

Jasne, niektórzy ludzie realizują nawet straty pod koniec roku jeśli wiedzą, że i tak się pozbędą swoich akcji, aby podwyższyć sobie koszty uzyskania przychodu.

Anonimowy pisze...

Sam w przyszłym roku będę musiał rozliczyc pierwszy raz pit 38 i jestem aż ciekawy jak to pójdzie. Zawsze mam problem z tymi formularzami. Mam nadzieję, że nie będzie to takie trudne tym razem :)

Unknown pisze...

Ale tam jest napisane ze poz 28 nie moze przekroczyc kwoty poz 26 wiec jak mozna napisac 100 gdy dochod wyniosl 45? ;d