Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Które polskie konto maklerskie nadaje się do inwestycji w Afryce?

Kontynuując temat inwestycji afrykańskich rozpoczęty w tym poście, dzisiaj przyjrzę się czy polskie domy maklerskie oferują konta maklerskie za pośrednictwem których można uzyskać dostęp do rynków afrykańskich. Na początek postanowiłem sprawdzić, które domy maklerskie w ogóle oferują dostęp do rynków zagranicznych, a spośród nich wyłoniłem te domy maklerskie, które oferują dostęp do rynków afrykańskich. Lista domów maklerskich działających na terenie polski znajduje się na stronie Komisji Nadzoru Finansowego:

konto maklerskie afryka rynki zagraniczne

Tabela 1. Dostęp do rynków zagranicznych z poziomu polskich domów maklerskich.

Trzeba przyznać, że sporo polskich domów maklerskich oferuje w ogóle dostęp do rynków zagranicznych. Jest to jednak najczęściej dostęp do giełd:
  • europejskich,
  • amerykańskich,
  • a równie często też do giełdy australijskiej,
  • singapurskiej
  • oraz giełdy w Hong Kongu.

Tylko dwie instytucje działające w Polsce oferują dostęp do rynku afrykańskiego – City Index – jednak trzeba się w tej sprawie kontaktować z Biurem Obsługi Klienta. Dostęp ten jest więc dostępem uzyskiwanym na życzenie klienta. Drugim podmiotem jest Efix Polska, oferujący dostęp do rynku południowo- afrykańskiego. Wadą oferty City Index oraz Efix Polska jest udostępnianie inwestorom polskim tylko i wyłącznie kontraktów CFD, które są instrumentami pochodnymi, a nie akcjami. Niestety żaden polski dom maklerski nie oferuje możliwości  pośredniczenia w dokonywaniu transakcji akcjami na rynkach afrykańskich.

Inwestor, który chciałby obracać bezpośrednio akcjami spółek afrykańskich jest skazany na samodzielne założenie konta maklerskiego w instytucji działającej na terenie Afryki. Trzeba mieć jednak na uwadze aspekty prawne takiego działania – prawo dewizowe oraz prawo podatkowe. W kolejnych postach postaram się znaleźć dom maklerski mający dostęp do giełdy JSE w RPA, z którym można podpisać umowę drogą internetową i pocztową (jeśli w ogóle taki istniej). W dalszej kolejności rozważę również zagadnienia podatkowe i dewizowe związane z inwestycjami portfelowymi w Afryce oraz oczywiście koszty takich inwestycji z punktu widzenia polskiego inwestora.

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedykolwiek na założeniem konta maklerskiego w Afryce?
PS. Jeśli chcesz nauczyć się, podobnie jak ja, pozyskiwać informacje z niestadardowych źródeł na temat swoich inwestycji i pierwszy dowiadywać się o różnych zdarzeniach, zajrzyj tutaj.
Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

10 komentarzy:

Marek pisze...

W zestawieniu nie widze KBC Securities, a z tego co jest u niech na stronie w ofercie maja RPA

Tobiasz Maliński pisze...

W którym miejscu znalazłeś u nich RPA, bo ja nie widzę tego rynku w ich ofercie:
http://kbcmakler.pl/oferta/rynki_zagraniczne

Marek pisze...

Rynki dostępne wyłącznie w POK i telefonicznie:
Irlandia, Hong Kong, RPA, Serbia, Bośnia, Nowa Zelandia, Malezja, Singapur, Tajlandia1,0 % min. 75 EUR

Tobiasz Maliński pisze...

Już widzę, dzięki, to wychodzi na to, że tylko KBC oferuje RPA, bede sie musiał przyjrzeć tej ofercie bliżej. W takim razie zakładanie konta w Afryce odpada - no bo po co bawić się z podatkami zagranicznymi i ograniczeniami dewizowymi, a dodatkowo z lataniem do Afryki żeby założyć konto, jak można kupować akcje spółek z JSE także w Polsce :).

Marek pisze...

@Tobiasz
ale nadal szukałbym jakiegoś zagranicznego brokera (niekoniecznie w afryce, może być w UK) bo prowizja w KBC jest duża. By płacić prowizję według skali procentowej trza zainwetsotwać min. 7500 €. A to jest sporo jak na jedną spółkę. No chyba że masz portfl idący w setki tysięcy złotych.

Tobiasz Maliński pisze...

Sprawdzę najpierw tych afrykańskich - tak czy inaczej dojdą koszty przelewu zagranicznego. Nawet współpracując z brokerem zagranicznym trzeba nastawić się na inwestowanie większych sum pieniędzy, żeby takie transakcje były opłacalne :).

Anonimowy pisze...

Afryka i cały świat, to polcam dom maklerski DIF Broker. Nie jest on co prawda polski, ale ma polską obsługę i fundusze z całego świata.

Anonimowy pisze...

Także polecam DIF Broker ma akcje oraz fundusze z całego świata, także i Afryki. Co do przelewów zagranicznych, to polecam przelewy w Euro. Od lat istnieją przelewy typu SEPA, mają już to wszystkie banki. Są to przelewy na terenie Europy w Euro, koszt przelewu to tylko 1 EURO niezależnie od kwoty przelewu.

nieprzejednany pisze...

A ja się jakoś nie mogę przełamać do tych inwestycji w Afryce. Jakoś wciąż nie wierzę w boom na tym kontynencie o którym tak głośno mówią ludzie pokroju Frąckowiaka czy Kulczyka...

Anonimowy pisze...

Witam, zainteresował mnie ten post, gdyż bliskie jest mi inwestowanie na rynkach zagranicznych.
W RPA nie można inwestować bez indywidualnego zezwolenia dewizowego, gdyż nie jest to kraj BIT, ani nie należy do OECD.
Afrykańskie kraje z którymi Polska ma umowę BIT to Egipt, Maroko, Tunezja.

Ogólne zezwolenie deiwzowe pozwala kupować akcje spółek z krajów BIT na giełdach w krajach BIT.
Obawiam się, że jeśli chodzi o te kraje BIT, które nie są w OECD (ani w UE lub w EOG), to trzeba korzystać z usług krajowego domu maklerskiego, aby być w zgodzie z przepisami.