Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

środa, 30 maja 2012

Odświeżamy rentowność kapitału własnego (ROE)

Mijają dwa lata od napisania książki I Ty możesz zostać Warrenem Buffettem, czyli inwestowanie skoncentrowane na GPW i postanowiłem przeszukać spółki notowane na głównym parkiecie GPW pod kątem kryteriów przedstawionych w książce. Wybrałem tylko jedno kryterium - rentowności kapitału własnego, które zawęziło ilość spółek do tych, które automatycznie spełniały pozostałe dwa kryteria. Wartość progową ROE określiłem na co najmniej 20%, gdyż niższa rentowność mnie nie interesowała. Średnia rentowność kapitału własnego Astarty wynosi właśnie 20% od roku 2003, chciałem zatem znaleźć spółkę bardziej dochodową. Jak się okazuje takich spółek jest kilka na GPW.W książce opublikowałem listę spółek, które pomyślnie w momencie pisania (rok 2010) przeszyły wszystkie etapy weryfikacji, tzn.:
  • miały stabilne lub rosnące ROE na poziomie co najmniej 15%,
  • posiadały wysoki (co najmniej 70%) wskaźnik pokrycia aktywów kapitałem własnym,
  • oraz posiadały płynność płatniczą mierzoną dodatnimi przepływami operacyjnymi.
Dwa lata po napisaniu książki okazuje się, że tylko 3 spółki przetrwały próbę czasu:
  • KGHM,
  • Mondi Świecie,
  • MacroLogic.
Dodatkowo znalazłem kilka innych spółek, które są o wiele lepsze niż choćby Mondi Świecie oraz Macro Logic. KGHM pozostaje bardzo rentownym "molochem", jednak udział Skarbu Państwa w tej spółce bardzo mnie zniechęca. Pisałem na blogu co myślę na temat spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ogólnie jest to partner bardzo nieprzewidywalny i mający trwałą przewagę nad innymi akcjonariuszami. Poza tym Skarb Państwa kieruje się swoimi potrzebami finansowymi forsując wysokie dywidendy, a nie potrzebami realnego biznesu.

Spółki wyszukiwałem ręcznie (choć lepiej skorzystać ze wstępnej selekcji spółek z wykorzystaniem wyszukiwarki spółek giełdowych....czemu tego nie zrobiłem? Czasami lubię sobie niepotrzebnie utrudniać życie w najprostszych sprawach), korzystając podobnie jak w książce, z danych finansowych Bankier.pl. Powiem szczerze, że przejrzenie rentowności kapitałów własnych tych kilkuset spółek z GPW zajęło mi około 2 godzin czasu, więc nie dużo. Poszukiwałem spółek z rentownością kapitału własnego na poziomie co najmniej 20% i musiała być to rentowność stabilna w czasie. Przyglądałem się przede wszystkim jak ta rentowność się kształtowała w latach 2007-2009. Spółki, które wybrałem były bardzo dochodowe w tych kryzysowych latach i nadal są. Znalazłem przy okazji szereg różnych spółek, które posiadały ROE niższe niż 20% jednak były to również stabilne podmioty. Nie przywiązałem jednak do nich uwagi, bo szukałem po prostu wyższych wartości tego wskaźnika.

W poniższym klipie omawiam wyniki poszukiwań oraz pokazałem jak wyglądał proces poszukiwania:Obejrzyj ten klip w serwisie YouTube.com

Zatem dwoma spółkami, którym się obecnie przyglądam są:
  • CCC (NG2)
  • Eurocash.
Po zbadaniu tych spółek (na razie przerabiam Eurocash) opublikuję ich analizy.


PS. Jeśli chcesz nauczyć się, podobnie jak ja, jak pozyskiwać informacje z niestadardowych źródeł na temat swoich inwestycji, zajrzyj tutaj.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dlaczego stosuje Pan ROE oparte na sprawozdaniach jednostkowych?
w przypadku spółek tworzących grupy, to przecież nie ma sensu (vide LUG - mała grupa, IMPEL - wielka grupa)

Robert Galewski pisze...

Też się interesowałem CCC, ale strasznie irytowało mnie to, że prezes chwali się wynikami w dobrych miesiącach, a w innych milczy - to aż prosi się o wypomnienie. Eurocash jest dla mnie za drogi.

Tobiasz Maliński pisze...

Póki co nie znam tych spółek wewnętrznie, jestem w trakcie zapoznawania się z nimi więc wszystko się okaże:).

@Anonimowy
I znowu ten sam problem - opisałem go w swojej drugiej książce - wyjaśniłem czemu analizuję głównie jednostkowe :).

Anonimowy pisze...

Tobiasz co sądzisz o spółce K2 Internet?