Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

EBIT wg MSSF nie zawsze jest tym samym zyskiem operacyjnym co w Polsce

Witam wszystkich po prawie miesięcznej przerwie, podczas której robiłem wszystko, tylko nie zajmowałem się inwestowaniem :). Od publikacji ostatniego postu, w którym podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami na temat Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości finansowej, regularnie (tzn. co dziennie) analizuję kolejne ich fragmenty. MSSF w wersji polskiej mają ponad 480 stron przy czym, to nie jest beletrystyka, tylko tekst o charakterze prawnym - czytanie standardów przypomina czytanie ustawy o objętości prawie 500 stron. W tym momencie pojawia się pytanie - czy jako inwestor musisz je czytać? Odpowiedź brzmi nie, jeśli stać Cię na księgowego, który wyjaśni Ci rachunkowe zawiłości. Większość inwestorów indywidualnych nie ma jednak środków finansowych, pozwalających wynająć prywatnego księgowego, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak zakasać rękawy i zapoznać się ze standardami osobiście. Po co to robić? Dla ochrony własnego kapitału.


MSSF vs. rozwiązania krajowe

Dzisiaj chciałbym pokazać jak może być skonstruowany zysk operacyjny wg MSSF na przykładzie KGHMu. W swojej pierwszej książce pisałem, że lektura polityki rachunkowości jest ważna, ale jak ktoś chce to może ją pominąć. Jest to prawdą - w przypadku rozwiązań krajowych. Polityki rachunkowości spółek sporządzających sprawozdania finansowe wg Ustawy o rachunkowości w zasadzie powielają definicje zaprezentowane w ustawie. Jeżeli znasz tę ustawę, nie musisz czytać takich polityki rachunkowości. Z MSSFami jest inaczej - tutaj lektura polityki rachunkowości jest podstawą, gdyż inaczej poddasz analizie wielkości, obejmujące takie elementy, których się nie spodziewasz. Już za chwilę pokażę co to mogą być za elementy. W związku z tym, inwestor chcący wycenić spółkę z użyciem zysku operacyjnego, a sporządzającą sprawozdanie wg MSSF powinien zysk ten skorygować w razie potrzeby o odpowiednie wartości.

Zysk operacyjny KGHMu


Na zysk operacyjny składa się m.in. wynik na podstawowej działalności operacyjnej, czyli najczęściej zysk netto ze sprzedaży. Jednak w przypadku sprawozdań sporządzonych wg MSSF ta pozycja wynikowa nie występuje - występuje jedynie zysk brutto ze sprzedaży, który później trzeba ewentualnie skorygować o koszty sprzedaży i zarządu. W celu uzyskania wartości EBIT, korygujemy zysk netto ze sprzedaży o pozostałe przychody i pozostałe koszty operacyjne. Tutaj zaczyna się robić ciekawie.

Co KGHM zalicza do pozostałej działalności operacyjnej?


Przede wszystkim uwzględnione są tutaj te elementy, które wg polskich regulacji wchodziłyby w skład kosztów i przychodów finansowych, np. zyski oraz koszty związane z zabezpieczającymi przepływy pieniężne instrumentami pochodnymi w części nieefektywnej. Również zyski oraz straty ze zbycia aktywów finansowych wykazywane są w pozostałej działalności operacyjnej. Co więc pozostaje w działalności finansowej? Tylko i wyłącznie zyski oraz koszty związane z pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania. Widać zatem, że zysk operacyjny KGHMu (choćby za rok 2011) uwzględnia również pewne elementy należące do działalności finansowej. Choć początkowo takie podejście do wykazywania w sprawozdaniu elementów finansowych może szokować to jednak KGHM powiązał elementy działalności finansowej (głównie instrumenty pochodne) z tym rodzajem działalności, w którym zabezpieczają one przepływy pieniężne w części nieefektywnej.

EBIT KGHMu dla potrzeb analitycznych


Znaczenie rozwiązań międzynarodowych jest bardzo duże dla analityków finansowych, chcących wykorzystać w swojej pracy sprawozdania sporządzone zgodnie z nimi. Inwestor również jest analitykiem finansowym, gdyż bez znajomości historii opowiadanej przez liczby zawarte w sprawozdaniu, nie jest w stanie podjąć w pełni świadomej decyzji.

W poniższym klipie pokażę jak należy skorygować zysk operacyjny KGHMu za rok 2011, by otrzymany wynik odzwierciedlał tylko i wyłącznie wynik na działalności operacyjnej:


Obejrzyj ten klip w serwisie YouTube.com

Coraz więcej spółek giełdowych wykorzystuje rozwiązania międzynarodowe w swoich sprawozdaniach, dlatego poznanie regulacji MSSF zyskuje duże znaczenie. Spora elastyczność w zakresie prezentacji skutków operacji gospodarczych  wg MSSF sprawia, że znajomość rachunkowości staje się nieodzownym elementem warsztatu każdego inwestora.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

2 komentarze:

locus pisze...

Bardzo ciekawa analiza. Dzięki!

Tobiasz Maliński pisze...

Pojawi się takich więcej :). Pozdrawiam.