Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

wtorek, 12 lutego 2013

Czerwona Torebka - za i przeciw


Witam, dzisiaj ukazał się mój gościnny wpis w serwisie Alberta Rokickiego - Longterm.pl. Zaprezentowałem w nim pokrótce najważniejsze aspekty dotyczące działalności Czerwonej Torebki, zagrożeń związanych z jej modelem biznesowym oraz prognozę przychodów z wynajmu pasaży handlowo-usługowych do roku 2021. Choć osoba Mariusza Świtalskiego znacznie redukuje ryzyko całego przedsięwzięcia, niemniej wysoki udział kapitału obcego w finansowaniu budowy pasaży może wzbudzać niepewność inwestorów indywidualnych. Zapraszam do zapoznania się z moim wpisem u Alberta oraz do komentowania :).

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy oni mają zamiar czerpać zyski z innych żródeł niż wynajem? Tobiasz nie wiem jak Tobie ale mnie NPV tych przepływów od metra wychodzi bardzo, bardzo ujemna.

Anonimowy pisze...

... i już chyba wiem dlaczego! Ta stawka za wynajem to stawka miesięczna a ja policzyłem jako roczną!

Tobiasz Maliński pisze...

Witam,
też skorygowałem stawkę czynszu i pojawił się zysk, ale dopiero w roku 2019 :).

Anonimowy pisze...

Tobiasz czy uważasz, że Sadovaya Group ma jeszcze jakieś szanse się utrzymać czy to już koniec?

TobiaszMalinski.pl pisze...

Analizę tej grupy kapitałowej sporządziłem jednokrotnie na życzenie większości czytelników w tamtym czasie i nie śledziłem dalej rozwoju wydarzeń w spółce. Jednak obecnie, wystarczy tylko spojrzeć na niedawne komunikaty bieżące spółki, żeby stwierdzić, że coś w niej dzieje się negatywnego, ponieważ produkcja nie powinna spadać dwa miesiące z rzędu o ponad 90%.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Produkcja-wegla-Sadovaya-w-grudniu-12-spadla-o-95-7-proc-rdr-2737125.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Produkcja-wegla-Sadovaya-w-listopadzie-12-spadla-o-95-2-proc-rdr-2701959.html

Zjawisko to znajdzie przede wszystkim odbicie w przychodach ze sprzedaży - jeśli grupa produkuje mniej, to skąd ma mieć węgiel, żeby go sprzedać, przecież głównym źródłem dochodów kopalni jest jego wydobycie, a nie handel. Nie wiem dokładnie co stało się w Sadovaya, ale chyba zarząd zaniemógł. Sytuacja źle wygląda i szczerze mówiąc, jeśli kierownictwo nie ma jakiegoś naprawdę konkretnego programu naprawczego, to raczej nie ma sensu trzymać tych akcji.

Anonimowy pisze...

Rzecz w tym, że nie wydobywają bo nie ma popytu. Już chyba przez trzeci miesiąc. Pytanie ile to może trwać, jak długo spółka wytrzyma?

TobiaszMalinski.pl pisze...

Podejrzewam, że nie ma popytu na węgiel wydobywany przez tą spółkę, a nie na węgiel w ogóle. Gospodarka Ukraińska opiera się na węglu, więc nie jest możliwe by nagle elektrownie i elektrociepłownie przestały potrzebować węgla. Ewidentnie Sadovaya ma problemy z kontrahentami - ich pozyskaniem i utrzymaniem, a to są rażące mankamenty zarządcze. Nikt nie wie ile to może potrwać, ale jeśli potrwa kolejne kilka miesięcy to spółka będzie miała poważniejsze problemy.

Marta pisze...

Po tak długiej zimie aż dziwnie brzmi stwierdzenie, że nie ma zapotrzebowania na węgiel:)
Zgadzam się z Panem Tobiaszem - tu jest problem z kontrahentami, a nie z popytem.
Może na szczycie spółki potrzebne są jakieś przetasowania?

investpuls.pl pisze...

Przetasowania już były i skończyło się tak, jak się skończyło. Nie ma już torebki...