Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

sobota, 27 lipca 2013

MW Trade - perełka na GPW


MW Trade prowadzi działalność finansową, która jest bardzo prosta: poprzez skup wierzytelności publicznych jednostek medycznych czy udzielaniu pożyczek samorządom, spółka poprawia ich płynność finansową. MW Trade jest podmiotem, w którym głównym akcjonariuszem jest de facto Leszek Czarnecki, zasiadający w radzie nadzorczej tej spółki. Free float wynosi niespełna 20%, a kapitał zakładowy dzieli się na niewielką liczbę akcji przekraczającą tylko 8 mln sztuk. Podpisany niedawno cykl umów na obsługę portfela wierzytelności pewnej jednostki medycznej o wartości przekraczającej 10% kapitałów własnych sprawia, że spółka posiada przed sobą bardzo interesującą (dochodową) przyszłość. Więcej na temat MW Trade w nagraniu.

Zawartość video:

 

0:00 - 2:57 - podziękowania dla Konrada :)

2:58 - 5:05 - skąd się wzięły silne wzrosty ceny akcji MW Trade?

5:06 - 7:17 - struktura kapitałowa MW Trade oraz poziom zadłużenia spółki.

7:18 - 9:58 - wartość portfela wierzytelności spółki, a koszty obsługi kapitału obcego.

9:59 - 16:35 - wysokie marże na działalności MW Trade (analiza rachunku zysków i strat).

16:36 - 18:30 - ROE, ROA i wysoka dźwignia finansowa

18:31 - 22:45 - cykl inkasa należności na poziomie 1500 dni, który MW Trade nie wyrządza szkód :)

24:08 - 24:45 - rzut oka na wykres ceny akcji MW Trade

24:46 - 30:10 - jakie wskaźniki wykorzystywać przy wstępnej ocenie kondycji finansowej spółki giełdowej?


Obejrzyj ten klip w serwisie YouTube.com

Finanse przedsiębiorstw: PWE, PWN
Analiza finansowa: PWE, PWN 

We wszystkich wydawnictwach naukowych pojawiają się bardzo podobne tytuły publikacji akademickich, więc wystarczy skorzystać z oferty jednego lub dwóch wydawnictw, aby powiększyć swoją wiedzę na temat zjawisk finansowych zachodzących w spółkach giełdowych.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jestem Pana wiernym czytelnikiem.
Mój problem polega na tym, że nie wiem jak prowadzić w portfelu spółkę MWT.
Czy kupić i trzymać, czy łapać górki i dołki.
Jaki poziom c/z będzie oznaczał przewartościowanie.
Moim drugim probleme jest w jaki sposób wyprzedawać spółki z portwela wyrównując go 50/50.
Przykład portfela z cenami zakupu.
MWT 9
KGH 115
MIL 4
GtN 2
GNB 1,7

WIK6

Tobiasz Maliński pisze...

To zależy od Twojej strategii inwestycyjnej. Ja osobiście nie lubię łapania górek i dołków, wolę kupić raz i trzymać. Trzeba po prostu trochę potestować różne strategie zakupu i sprzedaży akcji, aby wypracować swój własny styl inwestycyjny.

Pozwól, że zapytam się o coś: w jakim celu chcesz wyprzedawać swój portfel, aby go wyrównywać w proporcjach 50/50? To ważne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Podstawą jest zawsze znajomość spółek, których akcje się kupuje, bo to stanowi punkt wyjścia do podejmowania wszystkich decyzji.

Anonimowy pisze...

Sprzedać czasem należy aby pozyskać gotówkę na inne inwestycje,lub na własne wydatki ,
lub zredukować wielkość pozycji.
Głównym moim celem jest stały dochód z inwestycji oraz wzrost wartości portfela.

Tobiasz Maliński pisze...

Sprzedawanie by zyskać gotówkę na lepsze inwestycje jest jak najbardziej uzasadnione. Sprzedaż akcji by zyskać gotówkę na wydatki jest nieuzasadniona i jeśli występuje doprowadza do znacznego zmniejszenia kapitału. Wydatki bieżące należy pokrywać z uzyskiwanych dochodów, tak by kapitał inwestycyjny mógł się sukcesywnie powiększać.

Rozpoczynając inwestowanie jak najbardziej zrealizujesz cel wzrostu wartości portfela jednak stałe dochody z inwestycji rozumiane jako dywidendy czy odsetki zyskują na znaczeniu dopiero przy bardzo dużej wartości portfela inwestycyjnego. Poza tym, dobra spółka nie będzie wypłacała dywidendy, bo będzie reinwestowała gotówkę we własny biznes co jeszcze bardziej przyspieszy maksymalizację wartości portfela.

Anonimowy pisze...

Wszysko się zgadza ale gdy się znajdujesz na takim etapie ,kiedy trzeba zacząć konsumować bo to ten czas ,to mam problem jak prowadzić portfel.
Znam tylko metode Grahama 50/50,
lub prowadzić jak fundusz w/g Lyncha.
Chodzi o wybieranie co miesiąc stałej kwoty oraz o utrzymanie wzrostu portfela.
Temat jest bardzo trudny bo łatwiej dobrze kupić niż dobrze sprzedać.

Tobiasz Maliński pisze...

Domyślam się, że mówisz o takiej sytuacji, np. kupujemy akcje z perspektywą ich spieniężenia na emeryturze, po czym rozpoczynam ich sprzedaż. Jeśli zbudujesz swój portfel w oparciu o akcje rentownych spółek, ze stabilnym akcjonariatem, których wartość rynkowa szybko rośnie to będzie Ci szkoda się ich pozbywać. Portfel złożony z tego typu spółek lepiej przekazać w spadku dzieciom niż go likwidować. Jeśli jednak będziesz chciał to zrobić to masz kilka wyjść: możesz sprzedać całość i pieniądze wrzucić na lokatę, możesz też sprzedawać systematycznie w kwotach pozwalających na utrzymanie się w danym czasie (miesięczne, kwartalne, roczne lub inny okres czasowy). Wszystko będzie zależało od sytuacji na emeryturze. Ciężko doradzać tutaj jednoznaczne rozwiązanie.

Dow pisze...

Nie przesadzałbym, że MW Trade to perełka GPW. Czyżby uspakajanie własnego sumienia, że dobrze zainwestowało się?

Tobiasz Maliński pisze...

Perełka to tylko tytuł posta. Spółka jest fundamentalnie dobra: prowadzi stabilny biznes w sektorze o wiele bezpieczniejszym niż sektor prywatny. Poza tym, pogarszająca się sytuacja w zakresie płynności jednostek sektora finansów publicznych stwarza dużo miejsca do działalności dla takich podmiotów jak MW Trade. Choć rentowność kapitału własnego spółki jest na średnim poziomie, to jednak stabilny akcjonariat, doświadczona kadra i dobry pomysł biznesowy, czynią z tej spółki ciekawą propozycję. Również jej obecna wycena C/Z na poziomie około 13, czyli niżej niż C/Z dla WIGu sprawia, że warto nabyć teraz akcje. Tym bardziej, że z gospodarki płynął sygnały potwierdzające wzrosty, więc przed nami druga część hossy :)

Anonimowy pisze...

Dzięki za zwrócenie uwagi na tą spółkę. Faktycznie warto potrzymać dłużej. Wyraźny wzrost dochodów i duże perspektywy wzrostu biznesu.
Jaką jeszcze spółkę Pan by rekomendował do portfela na dłużej?
pozdrawiam Ela

Blogerka pisze...

A co myślisz o JW Cons. Wojciechowskiego? Zdrowa spółka. Deweloperka dobra na ożywienie gospodarcze. Do tego zapowiadane programy rządowe, dotyczące czynszówek to sprzyjające okoliczności dla JW.

Karl pisze...

Ciekawa spółka, myślę że zacznę się jej bacznie przyglądać.

Abu dabi pisze...

Z deweloperki to Dom Dev. pokazał ciekawe wyniki, ale chyba jeśli chodzi o deweloperów to jeszcze nie jest dobry moment na inwestycje.