Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

piątek, 19 lipca 2013

"Nowoczesność nie polega na tym, aby instalować łąki kolektorów słonecznych, a potem dopłacać do nich hałdy pieniędzy."

Przeczytałem ostatnio ciekawy artykuł, który ukazał się na łamach serwisu Forbes.pl, pt.: "Słoneczny sen Europy". Opisano w nim reakcję Unii Europejskiej na sprowadzanie na jej terytorium kolektorów słonecznych z Chin po cenach znacznie niższych niż te odnoszące się do kolektorów wyprodukowane na rodzimym rynku. Władze UE postanowiły zatem wprowadzić cło, które zniechęci do importowania chińskich kolektorów. Obrońcy energetyki solarnej potępili zachowanie UE, argumentując go koniecznością uzyskiwania do roku 2020 15% energii z OZE. Okazuje się jednak, że produkcja energii solarnej jest mało opłacalna. Na uwagę zasługuje sztandarowy cytat zawarty w tym artykule, który brzmi następująco: "Nowoczesność nie polega jednak na tym aby zainstalować sobie całe łąki paneli słonecznych, do których trzeba dopłacać hałdy pieniędzy".

Na długo przed ukazaniem się wspomnianego artykułu w serwisie Forbes.pl, specjalnie dla użytkowników istniejącego ówcześnie (rok 2010) forum mKonta.pl, stworzyłem prezentację na temat branży kolektorów słonecznych oraz opłacalności inwestycji w tę technologię. Wnioski, do których doszedłem były już wtedy bardzo ciekawe.

Zawartość video, w którym opisałem branżę kolektorów słonecznych:
0:00 - 1:00 - powitanie widzów


1:01 - 1:24 - OZE w perspektywie wymagań unijnych


1:25 - 3:01 - potężna branża OZE


3:02 - 8:22 -  Foton Energy oraz Sunex, jako przedstawiciele branży solarnej na New Connect (analiza finansowa)


8:23 - 10:40 koszty kWh energii elektrycznej w roku 2030 wobec roku 2010; niebezpieczeństwo konkurencji kosztowej w produkcji energii solarnej

10:41 - 14:58 - Foton Energy - omówienie profilu działalności spółki

15:00 - 18:49 - rynek kolektorów słonecznych w Polsce w 2010 roku i duża rola dotacji rządowych

18:50 - 22:36 - korzyści gospodarcze, płynące z instlacji kolektorów słonecznych

22:37 - 31:00 - prognoza nakładów inwestycyjnych na instlacje kolektorów słonecznych w latach 2011-2030 przez konsumentów

31:01 - 38:19 - największy zwycięzca na rynku OZE: Chiny; przereklamowana energetyka solarna i presja cenowa w przyszłościEnergetyka solarna from TobiaszMalinski.tv on Vimeo.Zauważcie zatem, że to o czym napisał Forbes można było przewidzieć już trzy lata temu, wystarczyło jedynie zebrać informacje oraz analizy dostępne w internecie. Zatem inwestować w OZE czy nie inwestować? Inwestować, pod warunkiem, że będzie to spółka mająca niskie koszty produkcji, a do takich spółek należą te, wytwarzające kolektory słoneczne w Chinach. Inwestycja w spółkę produkującą poza Chinami będzie zagrożona w dłuższej perspektywie czasowej, gdyż branża OZE należy do branży, w której konkuruje się obecnie głównie kosztami.Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo dobrze zrobili, bo to chińskie badziewie choć tańsze to gówno warte, szmelc, szajs i dziadostwo. Już nieraz się przekonałem, że te groszowe oszczędności na tanim chińskim dziadostwie to równa się powtórnemu zakupowi dobrej rzeczy po normalnej cenie.