Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

piątek, 29 sierpnia 2014

Getin Holding w ogniu wojny?


Wczoraj, tj. 28 sierpnia 2014 roku został opublikowany raport finansowy Getin Holdingu za pierwsze półrocze 2014 roku. Po jego lekturze niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że spółka ma kłopoty na trzech frontach, tj. rosyjskim, ukraińskim oraz białoruskim. Czy są to trwałe kłopoty czy może tylko przejściowe zawirowania?

Każdy kto interesuje się Getin Holdingiem wie, że spółka poprzez swoje jednostki zależne prowadzi działalność w Rosji (leasing za pośrednictwem grupy Carcade), na Ukrainie (Idea Bank Ukraina) oraz na Białorusi (Idea Bank Białoruś oraz Białoruski Bank Małego Biznesu). Obecnie na Ukrainie trwają działania wojenne, bo trudno to nazwać już inaczej. Na Rosję zostały nałożone sankcje przez Unię Europejską oraz USA, co spowodowało zamknięcie tego rynku na określone towary importowane co spowodowało wzrost cen tych towarów, które zostały na rynku rosyjskim. Ponadto sankcje podniosły koszt finansowania bankowego. Z jednej strony pogorszyła się kondycja finansowa konsumentów i przedsiębiorstw, a z drugiej strony grupa Carcade drożej pozyskuje środki na finansowanie swojej działalności. Ponadto, rynek leasingu samochodów w Rosji osiągnął dojrzałość i ustabilizował się, co w przyszłości, po ustaniu sankcji przełoży się na stabilizację przychodów i zysków. Grupa Carcade jest podmiotem działającym na rynku rosyjskim od 20 lat i na chwilę obecną utrzymuje swój udział rynkowy. Jak w takim razie postrzegać działalność Getin Holdingu w Rosji? Otóż, długoterminowo rynek leasingu samochodów będzie stabilny, jednak krótkoterminowo negatywnie nań wpływają wspomniane sankcje wymierzone w Rosję. 

Na Ukrainie sytuacja Getin Holdingu jest w sumie najbardziej napięta z uwagi na trwającą wojnę. Tutaj spółka kontynuuje strategię defensywną, czyli po prostu okopuje się i utrzymuje swoją rynkową pozycję. Chodzi tutaj głównie o utrzymanie płynności, w tym bazy depozytowo-kredytowej. Od końca pierwszego kwartału nic w tym zakresie się nie zmieniło, o czym wspominałem w tym poście. Wszystkie oddziały krymskie Idea Banku zostały zamknięte, a także zlikwidowano niektóre oddziały w Doniecku oraz Ługańsku. 

Pogorszenie sytuacji na Białorusi wynika z kolei z niekorzystnych zmian regulacyjnych ze strony nadzorcy tamtejszego systemu bankowego. Idea Bank Białoruś najbardziej ucierpiał w I połowie 2014 roku w skutek wprowadzenia obowiązku każdorazowego przedkładania przez kredytobiorcę zaświadczenia o legalnym źródle zarobku (w Polsce udając się po kredyt gotówkowy wystarczy dowód osobisty). Niestety bardzo wiele rodzin białoruskich żyje z dochodów zagranicznych wypracowywanych przez członków tych rodzin. Oficjalnie rodziny te nie posiadają zatem dochodów i są zmuszone podczas nieobecności, np. głowy rodziny, finansować się kredytem gotówkowym. Jednak po powrocie zza granicy osoby zarabiającej pieniądze, kredyty były spłacane. Jak z tym chce poradzić sobie Getin Holding? Przede wszystkim poprzez sprzedaż produktów gotówkowych poprzez pośredników, np. spółkę Idea Finance, której nie obowiązują limity nakładane przez nadzór finansowy na Białorusi. Jednak wolumen sprzedaży przez pośrednika nie jest tak duży jak przy sprzedaży bezpośredniej. Idea Bank Białoruś oferuje też rozwiązania, które zostały nazwane w raporcie mianem repricingu portfela kredytowego. W praktyce następuje to choćby poprzez przeniesienie zysków banku z płaszczyzny odsetkowej na prowizyjną lub poprzez dołączenie do kredytu gotówkowego płatnego rachunku a'vista. Poza tym Getin Holding pragnie też rozszerzyć grupę docelową kredytobiorców na  tych, którzy są lepiej sytuowani i posiadają legalne dochody. Ponadto nastąpi intensyfikacja sprzedaży produktów bankowych dla MSP przez Białoruski Bank Małego Biznesu. Efekty tych działań będą widoczne dopiero w przyszłym roku. 

Bardzo dobrze w I półroczu 2014 roku radził sobie Idea Bank Polska, MW Trade oraz Romanian International Bank. 

Jak zatem postrzegać sytuację finansową Getin Holdingu na chwilę obecną? 

Można ją określić dwoma słowami - ofensywno-defensywna. Ofensywna jest przede wszystkim w Polsce i Rumunii, a defensywna, zdecydowanie w Rosji oraz na Ukrainie. Jeśli chodzi o Białoruś to można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia ze strategią mieszaną. 

Czy należy obawiać się o przyszłość Getin Holdingu? 

Uważam, że jak na razie nie ma takiej potrzeby, gdyż spółka bardzo elastycznie, zdecydowanie i szybko reaguje zarówno na pozytywne jak i negatywne impulsy otoczenia zewnętrznego. Pokazała to zarówno w I kwartale 2014 jak i w I półroczu 2014 roku. Mając na uwadze obecne akwizycje spółki, tj. przejęcie VB Leasing Polska i VB Leasing Romania, a także spółki windykacyjnej Get Back, można mieć uzasadnione oczekiwania na poprawę wyników finansowych w przyszłości, aczkolwiek obecnie nie są one wcale złe, raczej umiarkowane.

Kupować czy nie kupować?

Jeśli zestawić obecną i oczekiwaną sytuację biznesową spółki z jej wyceną giełdową, to jest ona dość atrakcyjna. Na ile atrakcyjna? Obecnie jedna akcja kosztuje 2,69 zł (stan na 29.08.2014). Na uwagę zasługuje fakt, iż między 15.07.2014, a 30.07.2014 Leszek Czarnecki przez swoją spółkę holenderską nabywał akcje Getin Holdingu za cenę od 2,75 zł do 3,06 zł za akcję, o czym spółka informowała raportami bieżącymi. Jeśli więc główny akcjonariusz, czyli osoba najlepiej poinformowana, kupował wtedy akcje własnej spółki, to obecna wycena jest jeszcze atrakcyjniejsza. Czy można zatem już kupować akcje Getin Holdingu? Pewnie, że tak, ale przyglądając się rozwojowi sytuacji w Rosji, na Ukrainie oraz sytuacji technicznej na wykresie ceny akcji spółki, warto trzymać rękę na pulsie, gdyż są duże szanse, że wycena giełdowa Getin Holdingu będzie jeszcze atrakcyjniejsza dla długoterminowego inwestora w najbliższych tygodniach.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

10 komentarzy:

Tomek pisze...

Dlatego trzeba unikać takich spółek. Tobiasz a co sądzisz o Asbisie? Prezes zapowiada, że przekierują część swojego handlu do Polski i na Zachód.

Projekt 5 pisze...

To, że się wycofali bo jest tam gorąco, to wcale nie musi oznaczać nic złego - może w ten sposób po prostu cięli straty za granicą, a okazja była dobra.

Chociaż nie tylko Leszek dostanie po tyłku w związku z zadymą na Ukrainie...

Unknown pisze...

Ostrożność przy doborze spółek do portfela to jedno, ale inną sprawą jest generalna dywersyfikacja inwestycji. Z tekstu wyraźnie wynika szerszy kontekst problemów spółki. Moim zdaniem trzeba szukać alternatyw takich jak inwestycje w kruszce a nawet inne bardziej egzotyczne opcje.

Robert Malanowski pisze...

Tobiasz, co sądzisz o Aliorze jako alternatywa dla Getin? Miałem Getin i straciłem teraz torchę odrabiam jak łapię na dołkach kurs. Na Ukraninie zawieszenie broni, ale wciąż nie wiem czy wyskoczy coś nowego, jak np. bankructwo Ukraniny...

oszczednoscionline.pl pisze...

Według nas banki w tej chwili znajdują się w bessie, prawdopodobnie to ruch korekcyjny. Polecamy obserwowanie PKO BP oraz Pekao SA.

dietmap.pl - kalkulator BMI pisze...

Getin, a właściwie wszystkie spółki Pana L.C. bardzo mocno spadły w tym roku. Notowania poleciały szczególnie mocno po ostatnich obniżkach stóp procentowych.

Sytuacja z rynkami wschodnimi o tyle zaskakująca, że 3 lata temu byłem na wykładzie Pana Czarneckiego i już wtedy mówił, że wschód to była jego pomyłka i że zamierza wycofywać stamtąd kapitał.

Szybki pisze...

Osobiście nie mam zbyt dobrych doświadczeń z jedną firmą w ramach holdingu .Próbowałem też porozumieć się z inną w zupełnie innych kwestiach i też nie wyszło. Wniosek sam mi się nasunął i podejrzewam ,że wschodni konflikt to tylko część kłopotów.

Maciek pisze...

I jeszcze teraz mieli problemy przy stress testach... a niby Leszek umie zarządzać ryzykiem...

Anonimowy pisze...

Panie Tobiaszu.
Ma Pan jeszcze akcje Astarty?

Sławek - amator lvl pisze...

hmm odkąd Astarta i Getin zmierzają coraz szybciej w wiadomym kierunku, Pan Tobiasz skąpi małym ciułaczom dobrych rad ... co robić ? Jak długi okres inwestycyjny przyjąć ... 1 - 5 lat czy może czekamy aż GTN po 1zł a AST 10zł ?