Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

czwartek, 5 lutego 2015

Od czego rozpocząć analizę firmy? Pytanie czytelniczki


W tym tygodniu otrzymałem od jednej z czytelniczek mojego bloga mail następującej treści:

Dzień dobry!

Na wstępie muszę przeprosić Pana za wysoki poziom ignorancji, którym ta wiadomość będzie nacechowana. Stanęłam dziś przed możliwością podjęcia pracy w firmie, która zajmuje się opracowywaniem strategii finansowania i analiz ekonomiczno-finansowych. Pomagają również przeprowadzać przekształcenia strukturalne, by pozyskać zewnętrznych inwestorów. Słowem - pomagają, gdy w firmie zaczyna się źle dziać. ;) Praca ta jest dla mnie ogromną szansą, by zacząć karierę zawodową w zupełnie nowym otoczeniu i nowej branży. Nie ukrywam, że byłaby to dla mnie życiowa szansa. Byłam dziś na rozmowie wstępnej i dostałam pierwsze zadanie. Polecono mi przeprowadzenie analizy firmy X. "Czy warto ich kupić?" Mam tydzień na przedstawienie zarysu tej analizy, wstępnego wyszczególnienia, co będę w ramach tej analizy robiła. Moja wiedza w tym zakresie jest na poziomie przedszkolaka, dlatego postanowiłam poszukać pomocy w sieci. No i tak trafiłam na Pańskiego bloga. Czy mógłby mi Pan wskazać kierunek i pierwsze kroki, które muszę postawić, by dokonać takiej analizy? Jest Pan fachowcem w tym temacie, dlatego Pana porada będzie dla mnie bardzo cenna. Skąd pozyskać dane, które będą mi potrzebne? Za co zabrać się w pierwszej kolejności?
Zdaję sobie sprawę, że proszę Pana o poświęcenie czasu i wiedzy, którymi Pan dysponuje zapewne w ograniczonym zakresie, lecz taki to pierwszy rzut laika... z motyką na słońce. Oczywiście jeśli nie znajdzie Pan dla mnie czasu, zrozumiem.
Z wyrazami szacunku

Jak to zwykle bywa, analizę jakiejkolwiek firmy bez względu na cel jej przeprowadzania, należy rozpocząć od zbadania przedmiotu działalności firmy. W tym zakresie trzeba odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- czym zajmuje się firma, w jakiej działa branży?
- jak długo istnieje na rynku?
- jakich posiada konkurentów?
- czy istnieją bliskie substytuty produkowanych wyrobów lub świadczonych usług?
- jakie posiada przewagi konkurencyjne?
- jakie są jej plany na przyszłość w zakresie rozwoju biznesu?

W dalszej kolejności trzeba przyjrzeć się czynnikowi ludzkiemu:
- kto zarządza firmą?
- kto jest jej właścicielem i jak zmieniała się struktura właścicielska na przestrzeni czasu?
- jak wygląda struktura akcjonariatu?
- jaka jest jakość zarządzających oraz osób zasiadających w radzie nadzorczej?
Innymi słowy trzeba ocenić czy osoby zarządzające dobrze prowadzą sprawy spółki. Jest to mało ścisły proces, tzn. bliżej mu do sztuki niż do nauki. 
Trzecim obszarem, który trzeba prześwietlić są finanse spółki. Ogólnie rzecz biorąc analizę finansową rozpoczyna się od analizy wstępnej: pionowej i poziomej. Analiza pozioma pozwala określić zmiany określonych wartości w czasie - ich tempo lub dynamikę. Z kolei analiza pionowa pozwala na określenie struktury danych wielkości, np. struktury aktywów obrotowych. Analiza wstępna rachunku przepływów pieniężnych nie jest niczym innym jak zbadaniem znaków przepływów pieniężnych, gdyż już na tej podstawie można powiedzieć wiele o płynności danej spółki. Analizę znaków przepływów pieniężnych dokładnie opisałem w swojej książce I Ty możesz zostać Warrenem Buffettem, czyli inwestowanie skoncentrowane na GPW.
Dalszy etap analizy finansowej to analiza wskaźnikowa. Zalecam zbadanie czterech obszarów finansów przedsiębiorstwa za pomocą wskaźników finansowych, tj.:
- rentowności (ROE, ROA i ROS),
- płynności (głównie w oparciu o rachunek przepływów pieniężnych),
- zadłużenia (ja korzystam ze wskaźników odnoszących się do złotej zasady bilansowej i finansowej oraz ze wskaźnika samofinansowania),
- produktywności (cykl konwersji gotówki oraz jego składowe).
Jeśli przeprowadzana analiza ma na celu dostarczenie informacji pomocnych przy zakupie części lub całości firmy to ostatnim etapem jest jej wycena. Więcej na temat wyceny firmy pisałem tutaj:

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi :)

27 komentarzy:

BPH TFI pisze...

Nie sądziłem, że zajdę w końcu dokładny opis w jaki sposób przeprowadzić analizę firmy. Wiele osób od tego zaczyna swoje działania, jednakże nie każdy robi to właściwie z czego później wynikają różne niedociągnięcia. Interesujące i wartościowe w swojej formie przekazanie informacji :).

Ps Ciekawe czy czytelniczki go wykorzystały :)

Mój blog pisze...

ja dorzuciłbym do tego jeszcze solidną analizę techniczną!

forumkredytowe pisze...

Bardzo mnie cieszy ten plan analizy firmy, który jest na tyle ogól;ny, że pozwala się dopasować do każdej spółki i stanowi świetny punkt wyjścia dla osoby początkującej. Aczkolwiek ciekaw jestem, co czytelniczka, która wysłała list chce osiągnąć aplikując na stanowisko do którego najwyraźniej nie posiada kwalifikacji. Ja rozumiem, że różnie bywa i czasami dopiero się uczymy nowej pracy, ale skoro dostała takie zadanie na rozmowie kwalifikacyjnej, to chyba znaczy, że powinna już daną umiejętność posiadać na tym etapie. A prosząc o pomoc chyba jej nie ma. Czy jak dostanie pracę, to dalej będzie pisać do blogerów z prośbą o wsparcie? Trochę dziwna sytuacja dla mnie.

Marcin B pisze...

Ja zaczynam zawsze od analizy technicznej, później patrzę na fundamenty spółki i analizuję sprawozdania. Zawsze dobrze też zerknąć na jakieś rekomendacje.

Krystian pisze...

Bardzo przydatny artykuł! Mógłby Pan dodawać teksty częściej, bo czyta się je z samą przyjemnością i zawsze można z nich wynieść coś nowego.

oszczednoscionline.pl pisze...

Ja jak szukam dobrych spółek na giełdzie to zawsze sprawdzam na początku wskaźnik cena/zysk. Fundamenty najważniejsze

Krystian Kowalczyk pisze...

Coraz rzadziej dodaje Pan te artykuły.. Szkoda, bo fajnie się je czyta

polskabankowosc.com.pl pisze...

Myśle, że na początku nie będą od Pani wymagać wnikliwej samooceny jakości struktury firmy, której rzeczywiście jest bliżej do sztuki niż do nauki. Najważniejszą analizą będzie przeprowadzenie analizy pionowej i poziomej. Najlepiej poszukać informacji na temat aktywów, bilansu i ogólnie co z czym sie je i jak sie to oblicza.

Krystian pisze...

Bardzo fajny i pomocny artykuł. Myślę, że przyda się nie tylko tej Pani :)

Mark pisze...

Dzięki bardzo! Też skorzystam :)

Anonimowy pisze...

Interesujący artykuł. Polecam firmę Abadon. Wykonują wyceny firm z GPW. Doradzą, przeanalizują firmę. Strona to www.firma-abadon.pl

Trejdoo pisze...

Dawno nci nie było a szkoda bo ciekawy wpis i chętnie bym poczytała dalej.

Paweł pisze...

Napisz proszę czy czytelniczka się odezwała i czy dostała pracę. Często sie widzi, że ktoś dostał zadanie do wykonania na rozmowie kwalifikacyjnej a potem szuka porady w internecie.

Łukasz pisze...

Bardzo pomocny artykuł dzięki bardzo !

Natalia PB pisze...

Pomocne informacje w szczególności dla tych osób które prowadzę swoje przedsiębiorstwa, myślę że ta wiedza przyda się również i mi ;-) Pozdrawiam

KB pisze...

Zawsze dobrze jest na początek spojrzeć na wykres. Jeśli jest ewidentnie spadający nóż lub kosmiczny wzrost to zazwyczaj nie warto patrzeć dalej. Chyba, że ma się naprawdę spore doświadczenie...

Karol Bankowy pisze...

Kolejny, bardzo przydatny i pomocny artykuł, ale cały czas liczę że ujrzę na blogu jeszcze jakąś całkowicie nową publikację.

Marek Bankowy pisze...

Bardzo pomocny artykuł.

Maria pisze...

Ciekawe pytanie. Super odpowiedź.

Joanna Jabłonowska pisze...

Przyznam że bardzo ciekawe zagadania, choć nie wszystkie z nich zrozumiałam.

Unknown pisze...

W firmę trzeba przede wszystkim mocno zainwestować na samym początku, kliknij w link i poczytaj o sposobach na zainwestowanie we firmę.

Bast652 pisze...

Dzięki wielkie za interesujące porady, na pewno przydadzą mi się one :D

Kotimysz pisze...

Podane informacje przydały mi się w pracy :))

Basiiaaa99 pisze...

Dobry rzeczowy wpis;)

Debetowa.com.pl pisze...

Będą kolejne wpisy czy raczej nie spodziewać się tego? Bardzo mnie to ciekawi :)

Unknown pisze...

Business loans or personal loan within 2-3 working days with convenient rates.Apply today. Email: lendingcashhelpdesk@gmail.com
Blog:https://capitallendingfince.blogspot.com/
================================================
Pożyczki biznesowe lub osobiste w ciągu 2-3 dni roboczych z dogodnymi stawkami. Złóż wniosek już dziś. E-mail: lendingcashhelpdesk@gmail.com

Anonimowy pisze...

Miałam podobne wątpliwości. Rozwiali je prawnicy z Kancelarii Doradztwa Prawnego LEX-ART Robert Żurawski z Katowic. Ich porady prawne i doradztwo w zarządzaniu firmą pozwoliło mi ustrzec się wielu błędów. Obsługują Klientów na terenie całego kraju. Wystarczy zadzwonić i się umówić. Kontakt na stronie kancelarii: www.kancelariazurawski.pl. Szczerze polecam wszystkim, którzy poszukują rzetelnych porad biznesowych.