Nie wiesz od czego zacząć?

Kliknij w poniższy link i sprawdź z czym na początek warto zapoznać się w tym blogu.

Poznaj blog TobiaszMalinski.pl

Przydatne zasoby

Poniżej znajdują się przydatne linki, które mogą  Ci posłużyć w przyszłości do znalezienia ciekawych informacji o spółkach giełdowych. Linki te odnoszą się do stron internetowych ogólnodostępnych serwisów finansowych oraz do innych zasobów, które mają bardzo wysoką wartość.

Serwisy giełdowe

Umożliwiają sprawdzanie notowań  spółek oraz udostępniają podstawowe informacje na ich temat. Różne serwisy są aktualizowane z różną częstotliwością - bywa, że komunikaty giełdowe spółek szybciej są publikowane w tych serwisach niż na oficjalnej stronie internetowej spółki.


Zasoby rządowe

Są to jedne z najbardziej wartościowych miejsc w internecie, w których inwestor może znaleźć przydatne dane finansowe i to zupełnie za darmo. Wadą zasobów rządowych jest użycie dość specjalistycznego oraz nudnego języka przy ich sporządzaniu. Ten kto wytrwa, odbierze wspaniałą nagrodę w postaci rzetelnej wiedzy finansowej.

Komisja Nadzoru Finansowego

Strona internetowa komisji - KNF.gov.pl - a w szczególności jej następujące sekcje:
zawierają przydatne informacje dla inwestorów. W sekcji ostrzeżeń publicznych KNF zamieszcza dane podmiotów finansowych, działających w Polsce bez wymaganych prawem zezwoleń. Raporty i opracowania zawierają zagregowane informacje finansowe na temat różnych podmiotów sektora finansowego. KNF publikuje na przykład opracowania dotyczące przestrzegania ładu korporacyjnego przez spółki giełdowe oraz dane na temat różnych aspektów sprawozdań finansowych, na które my - inwestorzy - powinniśmy zwracać uwagę.

Giełda Papierów Wartościowych S.A.

Strona Giełdy - GPW.pl - jest w zasadzie podstawowym źródłem informacji w zakresie technicznych aspektów sesji giełdowych. Polecam zapoznawanie się ze zmianami, które wprowadza Giełda w zakresie szczegółowych zasad obrotu giełdowego. Polecam również sekcję - roczniki giełdowe - w których znajduje się szereg informacji statystycznych na temat rynku giełdowego w Polsce.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Jest to organizacja publikująca wartościowe raporty na temat rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Ja wykorzystuję jej stronę internetową, a w szczególności ten link oraz ten link, aby dowiedzieć się jaki panuje sentyment na rynku funduszy inwestycyjnych - czy ludzie wpłacają pieniądze czy wypłacają z nich pieniądze. Sytuacja na rynku funduszy wpływa oczywiście na notowania spółek giełdowych. Dane publikowane przez Izbę stanowią dla mnie potwierdzenie rynkowych trendów.

Narodowy Bank Polski

Jeśli śledzisz informacje na temat inflacji oraz stóp procentowych, na stronie NBP.pl znajdziesz sporo danych na ten temat, które są opracowane na światowym poziomie. Polecam od czasu do czasu również lekturę sprawozdań finansowych NBP, szczególnie jeśli inwestujesz w banki.

Główny Inspektor Informacji Finansowej

Polecam lekturę sprawozdań Inspektora z realizacji ustawy o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zdarza się, że również spółki giełdowe są wykorzystywane w tych celach. Trzeba trzymać rękę na pulsie.

Skanery giełdowe

Są to strony umożliwiające wyszukiwanie spółek giełdowych według zadanych kryteriów, np. rentowności. Na Polskim rynku nie znajdziesz wielu takich skanerów, jednak istnieją cztery, z których dwa są płatne.


Był prawdopodobnie pierwszym skanerem giełdowym w Polsce. Kupiłem w nim kiedyś abonament i rozczarowałem się jego ofertą z zakresu analizy fundamentalnej - niewiele wskaźników, brak wszystkich danych ze sprawozdań finansowych. Cena abonamentu jest zbyt wysoka do oferowanych przez ten skaner funkcji. Dobre narzędzie dla techników, nie dla fundamentalistów.


Portal ten również posiada skaner fundamentalny, ale podobnie jak Sindicator - jest to skaner płatny i kiepski. Przynajmniej takie jest moje zdanie.


Jest to strona internetowa zawierająca darmowy skaner fundamentalny. Wysoce funkcjonalna oraz udostępniająca naprawdę istotne dla inwestora wskaźniki finansowe. Nie wiem tylko jak teraz wygląda aktualność danych w tym skanerze -  podobno użytkownicy wprowadzają je sami.

Investio.pl

Serwis oferuje bardzo ciekawy skaner fundamentalny, który pozwala wyszukiwać spółki giełdowe z wykorzystaniem ich bieżących wyników finansowych. Inwestor ma do dyspozycji różne grupy wskaźników, których ustawienia może zapisywać we własne strategie.
 

Chyba najlepszy skaner fundamentalny jaki znam - posiada mniej funkcji niż skaner Fundamentalna.net, ale są to te funkcje (czyli wskaźniki), które są dla inwestorów najbardziej przydatne. Polecam, gdyż skaner jest darmowy.

Dywidendy

Strona dywidendowa serwisu Interia.pl jest chyba najbardziej znanym zestawieniem wszystkich spółek giełdowych, wypłacających dywidendy. Jeśli inwestujesz w akcje spółek dywidendowych, będziesz zainteresowany tą stroną.

Książki

Philip Fisher - Zwykłe akcje, niezwykłe zyski oraz inne dzieła - jedna z najlepszych książek o inwestowaniu oraz o kryteriach jakie spółka giełdowa powinna spełniać, aby można było kupić jej akcje. Przykłady wykorzystania strategii Fishera znajdziesz w tym poście oraz w postach poświęconych spółce Serenity w zakresie zdobywania informacji z  niestandardowych źródeł.

Bencjamin Graham - Inteligentny inwestor - jest to klasyk, od lektury którego powinni zacząć wszyscy inwestorzy. Szczególnie cenne są rozdziały traktujące o koncepcji rynku giełdowego (pan Rynek) oraz o marginesie bezpieczeństwa. Resztę rozdziałów można potraktować raczej informacyjnie, ponieważ omówione są w nich dane z lat 70. XX wieku, a od tamtych czasów wiele się zmieniło. Ponadto Graham oferuje pewne strategie inwestycyjne, które są jednak bardzo wolne. Wnioski, które wyciągnąłem z książki Grahama dokładnie opisałem w swojej książce - I Ty możesz zostać Warrenem Buffettem, czyli inwestowanie skoncentrowane na GPW. Porównałem również strategię inwestycyjną Grahama ze strategiami innych inwestorów, np. Petera Lyncha.

Michael Lewis - Wielki Szort - jeśli chcesz wiedzieć jak działa system finansowy od środka, polecam właśnie tę książkę. To co dzieje się w systemie finansowym w praktyce przechodzi najśmielsze oczekiwania większości ludzi - oszustwa, wykorzystywanie innych, sex, narkotyki i duże pieniądze - tak wygląda środowisko finanistów. Uzupełnieniem Wielkiego Szorta jest również książka Cityboy.